A dinamikusan fejlődő kisváros a 90-es évek elején alapította múzeumát. A településen már az 1970-80-as években megkezdődött a hagyományos paraszti kultúra emlékeinek gyűjtése.
A '80-as évek derekán felvetődött a múzeumalapítás gondolata is. Hentz Lajos helytörténész, néprajzkutató vezetésével és sok lelkes közreműködő segítségével létrehoztak egy városi gyűjteményt. Hentz Lajos halála és a városra hagyott magángyűjteményének elhelyezése felgyorsította a folyamatot. Így a városi gyűjteményből és a Hentz gyűjteményből 1991-ben megalakult az Orlai Petrics Soma Múzeum, amely kilenc évvel később a megyei múzeumi szervezetből kivált és mint muzeális gyűjtemény működik tovább.
2008-ban a város létrehozta az Orlai Petrics Soma Kulturális Központot, ami 2017. májusától az Orlai Petrics Soma Könyvtár, Muzeális Gyűjtemény és Művelődési Központ nevet viseli. Jelenleg ennek vagyunk tagintézménye/osztálya/.
A gyűjtemény műtárgyállománya folyamatosan gyarapodik. Több ezer néprajzi tárgyat, és dokumentumot őriz, jelentős a kerámia, viselet, textília az archív fotó és a képeslapanyaga is.
Az intézmény közel 30 éves fennállása alatt számtalan időszaki kiállítást és rendezvényt tudhat magáénak. Az évente 6-7 megrendezett időszaki kiállítás változatos képet mutat, nemcsak néprajzi és helytörténeti, hanem természettudományi, képző és iparművészeti tárlatok, országos gyűjteményekből kölcsönzött anyagok és vándorkiállítások gyarapítják. Az elmúlt években indítottuk el a múzeumi esték előadás sorozatot. 2011-ben pedig a Múzeumok Éjszakája programsorozatba is bekapcsolódtunk. Különleges ajánlatunk a pincetúra. Mezőberény Öröksége címmel új helytörténeti sorozatot indítottunk útjára.